«Χρυσός» ο Βαλαβάνης, «αργυρός» ο Τσικαλάκης στο INBA Balkan Championships 2016

• Κατηγορία Νέα
ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΤΕ

Με σπουδαίες επιτυχίες επέστρεψε από την Τσαπλζίνα της Βοσνίας και Ερζεγοβίνης η ελληνική αποστολή!

Συγκεκριμένα, στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Natural Bodybuilding 2016 της INBAπου έγινε την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016 οι δυο αθλητές Νίκος Τσικαλάκης και Σπύρος Βαλαβάνης εκπροσώπησαν με απόλυτη επιτυχία την Ελλάδα, οι οποίοι σε ηλικία 53 και 56 ετών αντίστοιχα και όντες σε εξαίρετη κατάσταση έφυγαν από την Βοσνία και Ερζεγοβίνη με τρία συνολικά μετάλλια.

Να σημειωθεί ότι αμφότεροι αγωνίστηκαν μαζί στην Κατηγορία Masters (50+), ενώ o Βαλαβάνης αγωνίστηκε στην κατηγορία Open Bodybuilding του ύψους του και οΤσικαλάκης ανεβηκε στη σκηνή της κατηγορίας Physique Ανδρών.

Όσον αφορά τα επιτεύγματα, ο Σπύρος Βαλαβάνης κατέκτησε την 1η θέση στους Masters και βγήκε 2ος στην Open κατηγορία του καθώς και 2ος στο Overall. Από την άλλη, ο Νίκος Τσικαλάκης επέστρεψε με δύο αργυρά στις αποσκευές του, τα οποία κατέκτησε από τις δύο κατηγορίες που συμμετείχε (Masters, Physique).

Τέλος, o επικεφαλής της ελληνικής αποστολής ήταν ο Πρόεδρος της INBA Global Greece και 4x Natural Mr. Hellas Πολύβιος Δεληγιάννης.

Στον αγώνα συμμετείχαν αθλητές από τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, καθώς και από Σερβία, Μαυροβούνιο, Βουλγαρία, Αλβανία, Σλοβενία, Κροατία, FYROM, αλλά και ακόμη και την Ολλανδία.