Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ο πρωταθλητής Θεόδωρος Μελισσάρης μιλά για τις μεγάλες επιτυχίες του στο iFitnessbook!

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΤΕ

Μια τρομερή περίοδο στη καριέρα του διανύει ο BMXX Athlete, Θεόδωρος Μελισσάρης, που τους τελευταίους μήνες έχει «σαρώσει» τα πάντα στο διάβα του τόσο στις εγχώριες διοργανώσεις, όσο στις ευρωπαϊκές σκηνές της σωματικής διάπλασης.

Δυο φορές πάτησε το πόδι του στην Ιταλία μέσα σε ένα μήνα και επέστρεψε στην Ελλάδα με σημαντικούς τίτλους και διακρίσεις. Τη πρώτη φορά, στο WABBA World Champioship 2016 που έγινε στη Πάντοβα, κατέκτησε τη 3η θέση στη κατηγορία Bodybuilding Χαμηλή Ανδρών και την 6η θέση στη κατηγορία Masters over 40 στη Πάντοβα της Ιταλίας.

Όμως, αυτό δεν ήταν τίποτα, καθώς λίγες μέρες μετά, στο 45ο IBFA Mr & Ms Universe 2016 που διεξήχθη στο Σάρπι πήρε την πρώτη θέση στη κατηγορία Small Bodybuilding!

melissaris17

Για τις επιτυχίες του ο Θεόδωρος Μελισσάρης τόνισε χαρακτηριστικά:

«Ενώ δεν είχα πάει ποτέ πρiν στην Ιταλία, φέτος βρέθηκα δυο φορές μέσα σε ένα μήνα! Αν και στον πρώτο αγώνα, στο παγκόσμιο της WABBA, πήρα την 3η θέση στην κατηγορία Ανδρών Βodybuilding έως 1,72 νοιώθοντας κάπως αδικημένος, η συνέχεια με δικαίωσε και στο Mr Universe της IBFA στην κατηγορία Ανδρών Βodybuilding έως 1,72 κατέλαβα την πρώτη θέση και πηρα τον τίτλο του Mr Universe. Υψηλό το επίπεδο των αθλητών στο εξωτερικό, οι γνώστες καταλαβαίνουν τι εννοώ, γι' αυτό ήταν και διπλή η χαρά μου που στα 43 μου είχα αυτές τις επιτυχίες, συμπεριλαμβανομένων και των δύο Πανελληνιων πρωταθλημάτων (WABBA & IBFA) που κέρδισα, καθώς και ενός χρυσού μεσογειακού μεταλλίου της WFF και όλα αυτά μέσα σε ενάμιση μήνα αγωνιστικής περιοδου».

Για την επόμενη μέρα σχολίασε:

«Τώρα είναι ώρα για ξεκούραση, ανασύνταξη δυνάμεων, αφοσίωση στην οικογένεια και στην συνέχεια εκ νέου σχεδιασμός αγωνιστικών πλάνων, με προτίμηση κυρίως αγώνων εξωτερικού με τους κατάλληλους αρωγούς-χορηγούς δίπλα μου».